Program zrealizowany

Hałcnów 2021/2022


1. Wstęp do zrozumienia Biblii

Biblia jest napisana pod natchnieniem Ducha Świętego – to znaczy, że Bóg zechciał człowiekowi na przestrzeni lat przekazać pewne prawdy o sobie. Chciał się objawić człowiekowi. Dlatego natchnął człowieka do spisywania pewnych wydarzeń, faktów, ale także alegorycznych historii, aby w nich przekazać (nie tyle prawdę przyrodniczą o świecie, ale) prawdę o sobie samym. Bóg współdziałając z człowiekiem, który pod Jego natchnieniem zaczął spisywać dane księgi opierał się na naturze ludzkiej – a więc na możliwościach tego człowieka. W przekazywaniu prawdy o sobie, Bóg korzystał z takiej wiedzy i takich możliwości jakie miał ów człowiek w czasach tegoż objawienia się Boga.

Mówimy, że Boża łaska działa na naturze, a więc Bóg udziela nam swojej łaski i natchnienia w oparciu o naszą naturę, a więc w żaden sposób Bóg nie zakrywa naszych braków (np. nieumiejętność wyraźnego pisania, braki w wiedzy o świecie), dlatego w Biblii mamy tyle sprzeczności jeśli chodzi o kwestie naukowe.

Biblia nie jest księgą naukową, ani przyrodniczą i nie wolno jej w ten sposób czytać. Aby zrozumieć objawienie zawarte w Biblii, trzeba najpierw zrozumieć człowieka, który to objawienie spisywał.

*Alegoria – przenośnia, jakiś drugi ukryty sens i przesłanie.


2. Traktat o stworzeniu świata

Informacje wstępne: Biblijny opis stworzenia świata nie jest jedynym opisem, który zajmuje się tematem powstania świata. Majowie i mitologia grecka również zawierają opisy stworzenia świata. Różne opisy owego stworzenia świata są próbą odpowiedzi naszych przodków na pytanie kto i w jaki sposób stworzył świat. Są to tylko próby wyjaśnienia istnienia świata i człowieka. Biblia ukazuje nam w sposób alegoryczny prawdę o stworzeniu świata używając do tego dwóch różnych opisów świata, z których każdy z nich przekazuje nam konkretne szczegóły istotne dla nas.

W Biblii mamy dwa opisy stworzenia świata, są one komplementarne.

1 Opis stworzenia świata:

W dniu siódmym Pan Bóg mógł odpocząć, ponieważ stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Powierzył człowiekowi opiekę nad stworzonym światem.

 

 

2 Opis stworzenia świata [Rdz 2, 4-7]:

Kiedy czytamy drugi opis stworzenia świata, zauważamy narrację autora, który stwierdza, że Bóg nie widzi sensu w świecie, który stworzył, kiedy nie ma w nim człowieka. Stworzony świat przez Boga nie ma sensu, kiedy nie ma w nim człowieka. Człowiek jest istotą rozumną, dla której ten świat jest stworzony. Ma on o ten świat dbać, być za niego odpowiedzialnym i korzystać z tego świata.


3. Stworzenie człowieka

Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. To znaczy, że człowiek jest istotą rozumną i ma wolną wolę. Przez te dwie cechy, którymi odróżnia się od innych stworzeń na świecie człowiek staje się odpowiedzialny za swoje decyzje i czyny. Ponosi za nie konsekwencje. Rozum jest po to, aby potrafił odróżniać dobro od zła, poznawać prawdę, a wolna wola po to, aby mógł dokonywać wyborów między dobrem a złem i dążyć do prawdy.

 


4.  Alegoria Raju – stan pierwotnej szczęśliwości

  • Raj – symbol ludzkiej duszy
  • Drzewo poznania dobra i zła – symbol Bożego porządku, prawa, które rządzi światem stworzonym; To Bóg jako stworzyciel decyduje o tym co jest dobre, a co złe; Prawda o tym co jest dobre, a co złe zawiera się w przedmiotach i czynach – to nie człowiek decyduje o tym co jest złe, a co dobre!
  • Drzewo życia – symbol bliskiej relacji z Bogiem; symbol źródła z którego czerpie się nieśmiertelność
  • Adam – jako alegoria rozumności
  • Ewa – jako alegoria zmysłowości

Pierwotny stan szczęścia

To był stan harmonii, gdzie wszystko było zgodne z porządkiem, który Pan Bóg stworzył. W tym stanie nie było żadnych trosk, zmartwień i cierpienia, dopóki człowiek nie zgrzeszył.

Biblia ukazuje, że człowiek od samego początku swego istnienia cieszył się uczestnictwem w Boskich dobrach. Bóg rozmawiał z człowiekiem w Raju, a nawet mu błogosławił (Rdz 1, 28. 29; 2, 16). Człowiek żył w przyjaźni z Bogiem, strach przed Nim pojawił się dopiero po grzechu (Rdz 3, 10). W opisach stworzenia człowieka Księga Rodzaju wyraźnie podkreśla, że przed pierworodnym upadkiem człowiek był moralnie dobry.

 


5. Kuszenie w Raju


6. Stany pokusy – geneza pierwszego upadku

Co człowiek robi w trakcie pokusy, jak grzech zmienia nasze serce.


7. Osiem rodzajów złych myśli*


8. Sumienie – głos Boga w sercu


9. Formacja własnego sumienia